Hírek,  Magazin

Nincs béke: ukrán katonák és civilek a orosz tűzszünetről

A tűzszünet órákkal azután, hogy Oroszország bejelentette, hogy elérkezett az idő a békés tárgyalásokra, a Donyeck megye felé indultunk, hogy megvizsgáljuk, milyen hatással van a helyzetre. Az ukrán hadsereg kíséretében érkeztünk egy tüzérségi állásra, a heves harcokkal küzdő Pokrovsk városától dél-nyugatra. A felhős időjárás miatt a mocsaras utakon való utazás kicsit biztonságosabbnak tűnt, hiszen a széles nyitott mezők felett lebegő drónok támadásaitól ez a helyszín talán kevésbé volt kiszolgáltatva. A tűzszünetet Vlagyimir Putyin orosz elnök hirdette meg, a második világháború európai befejezésének évfordulóján, amely Oroszországban a Győzelem Napja néven ismert ünnep. Azonban a tüzérségi állásból hallott robbanások folyamatos hangja azt mutatta, hogy a frontvonalon egyáltalán nem volt nyugalom. Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának egyik katonája elmondta, hogy éjszaka Oroszország többször is támadta őket. „Igen, éjszaka folytatták a támadásokat. Itt bombázások és drónok voltak. Oroszországban nem lehet bízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészültek vagyunk mindenre” – mondta.

Néhány perccel később a rádión megkapták egy cél koordinátáit. Néhány katona mély mocsárban futott keresztül, egy tisztásra, ahol egy tarackot rejtettek el ágakkal és levelekkel. Miután felfedték, a megfelelő irányba állították és tüzeltek. A lövés hangos morajlással zúgott fel, a visszarúgás pedig felkavarta a leveleket és a port a földről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egységes háromnapos tűzszünetét, ehelyett egy hosszabb, harminc napos tűzszünetet sürgetett, amelyet az Egyesült Államok javasolt. Donald Trump az Őszinte Szociális platformján csütörtök este megismételte ezt a javaslatot, és figyelmeztetett, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak kilátásba helyezni, ha a tűzszünetet nem tartják be.

Ahogy a háború mindkét oldalon folytatódik, a katonák próbálják kimeríteni egymást, megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát, hogy mit gondol a világ diplomáciai erőfeszítéseiről a tűzszünet érdekében. „Itt nem gondolkodsz ilyeneken. Tunnelellátásra van szükséged. Nem engedheted, hogy az érzelmek befolyásolják a cselekedeteidet. Vársz egy parancsra, és cselekszel. Ha nincs parancs, akkor megpróbálsz eltölteni egy kis időt. De nem engeded, hogy ilyen gondolatok a fejedbe jussanak” – válaszolta.

Azután észak felé indultunk a tüzérségi állástól Dobropillya városába, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. A városban még mindig több ezer ember él, köztük sokan, akik arra kényszerültek, hogy ide költözzenek, mert az otthonuk túl veszélyessé vált. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy véleménye szerint Oroszország tűzszünet-hirdetése hozott-e bármilyen változást a helyszínen. „Itt hallani a hangokat” – mondta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek olyanok voltak, mint a dörgés, a város szélén. „Ez Oroszország tűzszünete. Ezért mondom, hogy soha nem szabad bízni bennük.” Huszonhat éves Serhiy is hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik meg, hogy összezavarják az embereket, és becsapják őket, hogy azt mondhassák a világnak: ‘Jó szándékkal próbálunk békés megoldásokat találni’, de valójában minden, amit tesznek, ennek az ellenkezője.”

Dobropillya fő piacán találkoztunk Oleksandral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Korábban rendszeresen hallottuk a Shahed drónok zúgását” – mondta. „De most ismét riasztásokat hallunk, és nem hiszem, hogy látok bármiféle tűzszünetet.” Miközben beszélt, az arca eltorzult, és könnyekben tört ki. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat” – mondta, és a szívfájdalmát nem tudta elrejteni. A helyzet továbbra is feszült, és a lakosság sorsa egyre inkább kétségbeejtővé válik a folyamatos harcok és a bizonytalanság közepette.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y63dvj5dqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük