Hírek,  Magazin

Ferenc pápa első szentmiséje a trónra lépés után

A legújabb pápaválasztás után Leo XIV. pápa vezette első miséjét a Vatikán híres Sixtus-kápolnájában. A misén a bíborosok mellett a hívek is részt vettek, együtt imádkoztak és énekeltek. A pápa a misét követően, melyre a világ minden tájáról érkeztek hívek, beszédet mondott, amelyben a Latin, az angol és az olasz nyelvet is használta. Leo XIV. különösen hangsúlyozta, hogy a katolikus egyháznak több munkát kell végeznie ott, ahol „hitbeli hiányosságok” mutatkoznak, és arra kérte a bíborosokat, hogy „hirdessék a jó hírt, hirdessék az evangéliumot”.

A misét követően a Vatikánban sokan figyelték a pápa első lépéseit, és az események különleges jelentőséggel bírtak, hiszen a pápai választás után a világ kíváncsian várta, hogy Leo XIV. milyen irányba fogja vezetni az egyházat. A szertartásra érkezett bíborosok és hívek egyaránt mély tisztelettel adóztak az új pápa előtt, akinek kiléte a Szent Péter tér fölötti Vatikáni erkélyről vált nyilvánvalóvá, ahol először mutatkozott a nagyközönség előtt.

Egy másik jelentős esemény zajlott Moszkvában, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnök vezette a győzelem napi megemlékezést. Az éves felvonuláson 27 világvezető vett részt, ami jól mutatja Oroszország nemzetközi kapcsolatait és politikai állásfoglalását a jelenlegi világpolitikában. Vitaly Shevchenko, a BC Monitoring Oroszország szerkesztője, reflektált a győzelem napi látványosságra, amely nemcsak Oroszország, hanem a világ figyelmét is magára vonja.

A sportvilágban Donald Trump volt amerikai elnök azt nyilatkozta, hogy a közelgő világbajnokság ösztönzőként szolgálhat Oroszország számára a háború befejezésére. Ez a kijelentés újabb diskurzusokat generálhat a sport és a politika összefonódásáról, különösen a jelenlegi konfliktusok fényében.

Franciaországban, miután egy hét jó időt követően, hirtelen jégeső és vihar csapott le Párizsra, ami sokakat meglepett. Ezzel együtt a német politikai táj is izgalmas fordulatokat vett, miután a várható következő külügyminiszter reagált Friedrich Merz parlamenti szavazásának kudarca után, amikor nem tudta elnyerni a kancellári posztot.

A katolikus közösségben szomorú hírek érkeztek, mivel Ferenc pápa temetése a római Santa Maria Maggiore templomban fog megtörténni, ezzel megszegve egy több mint száz éves hagyományt. Az eddigi pápák temetési szertartásait a BBC visszatekintésében elemezte, bemutatva a II. Piusztól XVI. Benedeket övező eseményeket. A New York-i családok, akik tiszteletüket tették Ferenc pápának, ezt a pillanatot „egyszeri lehetőségnek” nevezték, amely mély érzelmeket ébresztett bennük.

Ferenc pápa utolsó nyilvános megjelenése húsvét vasárnapján történt a Szent Péter téren, ahol a hívekhez intézte szavait. A húsvéti szertartás az egyik legfontosabb esemény a keresztény naptárban, és világszerte megünneplik.

A háborús helyzet Ukrajnában továbbra is aggasztó, a legfrissebb információk szerint nem világos, hogy Ukrajna elfogadta-e a tűzszüneti feltételeket, vagy már tárgyalt a harcok felfüggesztéséről Oroszországgal. A BBC Vizsgálatának újságírói, Olga Robinson és Christine Jeavans, a Mariupolban lefoglalt ingatlanok ügyében folytatott nyomozás részleteit is bemutatták, ahol a rendőrség gyanítja, hogy a helyszínt fegyverkereskedők használták, hogy teszteljék a gépkarabélyokat és más fegyvereket.

Emellett a hegyivezetők egy új rekordot állítottak fel, amikor sikeresen megmászták három híres svájci hegy északi falait, amely újabb bizonyítéka a sportolók kitartásának és bátorságának. A BBC tudósítója, James Waterhouse, a Szumi városát ért orosz támadás helyszínéről tudósított, amely legalább 34 ember életét követelte, egy újabb szomorú fejezetet adva a konfliktus történetéhez. A pápa, aki még mindig oxigéncsővel gyógyul, látogatást tett a Szent Péter-bazilikában, jelezve, hogy a betegség után is aktív szerepet kíván vállalni az egyház életében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/clynwrek3exo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük