Hírek,  Tech

Női űrhajósok biztonságban tértek vissza a Földre az első női űrrepülés után

Katy Perry popdíva és öt másik nő biztonságban tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával a világűrbe repültek. A híres énekesnő mellett Jeff Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez és a CBS bemondója, Gayle King is részt vett az utazáson. King elmondta, hogy az egyik legemlékezetesebb pillanat az volt, amikor hallotta Perry-t énekelni Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett, átlépve ezzel a nemzetközileg elismert űrhatarat, amely néhány pillanatnyi súlytalanságot is biztosított számukra.

A fedélzeten tartózkodott Aisha Bowe, a NASA egykori rakétatudósa, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi West Texas-i indítóállomásról emelkedett a levegőbe, helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyő segítségével érkezett vissza a Földre, míg a rakétafokozat szintén visszatért Texasba. A kapszulán belül tapsvihar hallatszott, amikor a mentőcsapat a fedélzetre érkezett. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra,” mondta könnyeivel küzdve. „Nem tudom szavakba önteni.” Rövid szünet után hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld úgy tűnt, nagyon csendes,” mondta, hozzáfűzve, hogy ez nem az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”

Ezután Katy Perry is kilépett, megcsókolta a földet, és az ég felé emelt egy margarétát, amelynek neve a lányáról, Daisy-ről származik. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretném értékelni a földet,” mondta. A legutolsó, Kerianne Flynn kiáltott: „Elmentem az űrbe.” A földön több híresség is figyelemmel kísérte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről azt mondta: „Nem is gondoltam, milyen érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, csak állok itt.” „Bármi, amiről álmodsz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és egy nap talán te is közöttük lehetsz,” tette hozzá.

Oprah Winfrey Gayle Kingről beszélt, és felfedte, hogy ő nagyon ideges a repülések alatt. „Valójában, amikor repülünk, ő valaki ölében ül a legkisebb turbulenciánál is. Valódi, valós világú szorongása van a repülés miatt. És ez… ő legyőzött egy félelmet,” mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, a legénység nem irányította manuálisan a járművet.

A legutóbbi all-female űrutazás több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova orosz űrhajós első nőként utazott egyedül az űrbe a Vostok 6 űrhajó fedélzetén. Azóta nem volt más all-female űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatási célokra végzik küldetéseiket az emberiség javára.

„Nem hiszem, hogy egy híresség az emberiség küldöttje – ők saját okokból mennek az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán forrást is adhatnak a frusztrációra az űrkutatók számára,” tette hozzá. „Az űrrepülést a tudomány, a tudás és az emberiség érdekeinek szolgálatában látjuk. A hírességek szórakozásból teszik, de sokkal több figyelmet kapnak, mint a rendes űrhajósok.”

A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől kezdve a negatív kritikákig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatából azt mondta: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amelyek azt mondták, ‘Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai mennek a Marsra’ vagy ‘Ez az oligarchák az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor: „Sok pozitív vélemény is érkezett. Az emberek azt mondták, ‘Ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.'”

A repülés költségeivel kapcsolatban két nő a sajtótájékoztatón reagált a kritikákra. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas, pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez kijelentette, hogy „felkészült” a kritikákra, és szeretné, ha a kétkedők eljönnének a Blue Originhez, hogy lássák a sok ezer alkalmazottat, akik „szívüket és lelküket” fektetik a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magánűrkutatási vállalat, amelyet 2000-ben alapítottak, Jeff Bezos, az Amazon milliárdos alapítója. Bár a Blue Origin nem tette közzé a belépőjegyek teljes árát, a 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) letét szükséges a hely foglalásához, ami aláhúzza ezeknek a korai repüléseknek az exkluzivitását. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrák fejlesztésén is dolgozik, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdraszállási rendszereket.

A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljes mértékben újrahasználható legyen, és a fokozat visszatér a indítóhelyre függőleges landolással minden repülés után, csökkentve ezzel az általános költségeket. Az Egyesült Államok törvénye szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük a konkrét szerepkörükhöz. A Blue Origin azt állítja, hogy New Shepard utasait két napos képzésben részesítik, amely a fizikai alkalmasságra, vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalansági eljárások részleteire összpontosít. Ezenkívül két támogató tag is részt vesz, akiket Crew Member Seven-nek hívnak: az egyik folyamatos útmutat

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük