Gazdaság,  Hírek

Trump váratlan hatása a század üzlete ásványi anyagaira

Donald Trump megválasztása novemberben a globális klímavédelem terén jelentős csapást jelentett. Ezt Christiana Figueres, az Egyesült Nemzetek volt klímavédelmi főnöke jelentette ki. Trump hivatalba lépése óta visszavonta az Egyesült Államokat a legfontosabb globális klímavédelmi megállapodásból, a párizsi klímaegyezményből. Emellett megakadályozta, hogy az amerikai tudósok részt vegyenek nemzetközi klímakutatásokban, és eltávolította a nemzeti elektromos járművek célkitűzéseit is. Ráadásul az elődje által indított új zöld technológiák fejlesztésére tett kísérleteket „zöld új átverésnek” nevezte. Mindezek ellenére Trump érdeklődése a kritikus ásványok iránt, amelyeket a zöld technológiák gyártásához használnak, meglepő módon erősödött.

Trump kliensének, Elon Musk-nak, a SpaceX és a Tesla vezetőjének, tisztában kell lennie a kritikus ásványok szerepével a zöld átmenetben. A Tesla elektromos járművei, valamint a SpaceX rakétái nagymértékben támaszkodnak olyan kritikus ásványokra, mint a grafit, lítium és nikkel. Elizabeth Holley, a Colorado School of Mines bányamérnöki tanszékének docense hangsúlyozza, hogy minden országnak saját listája van a kritikus ásványokról, de ezek általában ritkaföldfémeket és más fémeket, például lítiumot tartalmaznak. A kereslet 2023-ban 30%-kal nőtt, elsősorban a tiszta energia és az elektromos járművek szektorának gyors fejlődése miatt. Az International Energy Agency becslése szerint a következő két évtizedben a lítium iránti kereslet majdnem 90%-át, a kobalt iránti kereslet 70%-át, a ritkaföldfémek iránti kereslet pedig 40%-át ezek a szektorok fogják képviselni.

Musk aggodalma a lítium árának drasztikus emelkedése miatt három évvel ezelőtt tweetben is megjelent, ahol azt írta, hogy a lítium ára „őrületes szintre emelkedett”, és a Tesla képes lehet közvetlenül a bányászatba és a finomításba is beszállni, hacsak nem javulnak a költségek. A lítium nem ritka elem, de a kitermelés üteme lassú, ami hozzájárul a piaci feszültségekhez. Az Egyesült Államok gyenge pozíciója a ritkaföldfémek és kritikus ásványok piacán, mint például a kobalt és nikkel, a decemberi amerikai kormány különbizottságának jelentésében is szerepelt. A jelentés figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak újra kell gondolnia a kritikus ásványok és ritkaföldfémek ellátási láncaira vonatkozó politikáját, mivel a jelenlegi függőség a Kínai Népköztársaságtól komoly kockázatokat rejt magában.

Kína dominanciája a piacon a zöld technológia gazdasági lehetőségeinek korai felismeréséből fakad. Bob Ward, a Londoni Közgazdaságtudományi Egyetem Grantham Kutatóintézetének politikai igazgatója elmondta, hogy Kína körülbelül tíz évvel ezelőtt döntött a trendek felismeréséről, és stratégiailag a megújuló energiaforrások és elektromos járművek fejlesztésére összpontosított, amelynek következtében mára dominálja a piacot. Daisy Jennings-Gray, a Benchmark Mineral Intelligence árképző ügynökség árképzési vezetője rámutatott, hogy a kritikus ásványok geológiailag korlátozottak, így nem garantált, hogy minden országban gazdaságosan kitermelhető készletek állnak rendelkezésre. Kína jelentős befektetéseket eszközölt Afrikában és Dél-Amerikában, de a feldolgozás területén erősebb pozícióval bír, mivel a globális ritkaföldfém-termelés 60%-át, míg a feldolgozás 90%-át Kína végzi.

Trump motivációja részben a Kínával szembeni versenyelőny elvesztésének félelme, amely Christopher Knittel, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) alkalmazott közgazdaságtan professzora szerint a feldolgozási szakasz dominanciájából fakad. A helyzet azonban bonyolult, és a kérdés az, hogy az Egyesült Államok késlekedik-e a zöld technológiai szektor kihasználásában. A Biden-adminisztráció jelentős támogatást nyújtott a zöld technológiák iparának az Inflációs Csökkentési Törvény (IRA) bevezetésével, amely adókedvezményeket és egyéb ösztönzőket kínál a károsanyag-kibocsátást csökkentő technológiák számára. A közelmúltban Trump lépései a kritikus ásványok beszerzésére utalnak arra, hogy talán egy új irányvonal körvonalazódik.

A közeljövőben további intézkedések is várhatóak Trump részéről, és a hírek szerint készülhet egy „Kritikus Ásványok Végrehajtási Rendelete”, amely további befektetéseket vonzana a cél elérése érdekében. A pontos részletek még nem ismertek, de a szakértők szerint a rendelet tartalmazhat intézkedéseket a bányászat felgyorsítására, beleértve az engedélyek gyorsítását és a feldolgozóüzemek építéséhez szükséges befektetéseket. Az Egyesült Államok nemzetközi klímaképessége azonban továbbra is kérdéses, és a zöld technológia jövője szempontjából a politikai döntések kulcsfontosságúak lesznek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c30mjedjzgpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük