
A Just Stop Oil mozgalom megsemmisült, most a föld alá húzódott
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik a transzparenseiket, felöltik híres fluoreszkáló narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbemondóikat – ez a rutinszerű tevékenység már sokszor megtörtént. Három év alatt, amely alatt leveseket dobtak, kukoricakeményítő festéket spricceltettek és utakat zártak le – sok-sok utat –, a klímaaktivisták egy olyan szervezetté váltak, amelyet az ország egyik legrosszabb hírű kampánycsoportjának tartanak. Szombaton azonban, London központjában, több száz aktivista várható, akik részt vesznek a JSO utolsó demonstrációján. Az esemény megjelenése ellenére ez a gyűlés nagyon különbözni fog a korábbiaktól. Először is, az esemény létezése nem titok. Másodszor, valószínűleg nem lesznek olyan nagyszabású zűrzavarok, mint a múltban. A JSO hivatalosan bejelentette, hogy „felakasztják a hi-viz mellényüket” és befejezik a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalos álláspontja, hogy megnyerték a harcukat, hiszen a követelésük, miszerint ne legyen új olaj- és gázengedély, már kormányzati politikává vált. Ugyanakkor a JSO tagjai közül többen titokban elismerik, hogy az új, szigorúbb rendőri hatáskörök gyakorlatilag lehetetlenné tették az olyan csoportok működését, mint az övék.
Sarah Lunnon, a JSO társalapítója szerint a szombati gyűlés „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, megbíztunk egymásban” – mondja. Nemcsak a JSO tagjai ünnepelnek majd. Számos olyan autós, aki korábban késlekedett, művészetkedvelő, akit megdöbbentettek a híres festmények elleni támadások, vagy sport- és színházrajongók, akiket zavartak az eseményeik, szintén örülni fognak a JSO távozásának. A rendőrség is üdvözli a döntést, hiszen a JSO demonstrációinak rendőri felügyelete több ezer munkaórát és milliókat emésztett fel. A Met Police 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a csoport tüntetéseinek költsége közel 20 millió fontot tett ki.
A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például, hogy ez lenne-e a végső pont a zavaró klímaaktivizmus számára az Egyesült Királyságban, vagy a csoportok föld alá kényszerítése új, még zűrzavarosabb klímaaktív cselekvéseket szülhet. A stratégiai kérdés is fontos: annak ellenére, hogy széles körű közérdeklődés övezi a klímaváltozás problémáját, a közvélemény sok esetben elutasítóan viszonyult a JSO-hoz. Hogyan kerülheti el a klíma mozgalom, hogy ez megismétlődjön?
A JSO modellje kisméretű, elkötelezett aktivistákból álló csoportokat foglalt magában, akik célzott akciókat hajtottak végre, amelyek maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okoztak. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak. A cselekedeteknek erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett a letartóztatásukra. Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönbüntetést kapott a M25-ös autópálya forgalmának zavarására tett kísérlete miatt, hangsúlyozta, hogy a büntetés láthatósága kulcsfontosságú volt a nyilvánosság figyelmének felkeltésében. A rendőrség, a közvélemény és a negatív média jelentések hatására, több hatáskör kiterjesztését kérte, hogy megakadályozza az „öko-bolondokat”, ahogyan a sajtó nevezte őket, és más tüntetőket.
Az 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvény hatalmas változást hozott, amely „szándékosan vagy gondatlanságból közszolgáltatási zűrzavart okozni” bűncselekménnyé nyilvánította. Az új jogszabályok értelmében a közszolgáltatási zűrzavart okozó cselekvések, mint például „súlyos kényelmetlenséget, súlyos zavarokat vagy súlyos veszteségeket” okozni, most már komoly bűncselekménynek számítanak. A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kibővítette a rendőrség hatáskörét a demonstrációk kezelésére, új bűncselekményeket hozott létre, beleértve az „objektumokhoz való hozzákapcsolódást” és a fontos infrastruktúrák megzavarását. A bíróságok is megnehezítették az aktivisták számára, hogy a többségében érvényes „jogos mentség” érvet felhozzák cselekedeteikre.
Ezen jogi változások következményeként a hagyományos, felelősségteljes tiltakozási formák életképtelenné váltak. Az újonnan alakult csoportok, mint például a Shut the System (STS), bűncselekmények sorozatát hajtották végre a pénzügyi és biztosítói cégek irodái ellen, míg mások a közszolgáltatási zűrzavart okozó cselekedeteket választották. Mindezek a változások az aktivistákat arra kényszerítették, hogy a föld alá vonuljanak.
Bár a közvélemény körében még mindig erős a klíma akciók iránti támogatás, a JSO-t nem nézik jó szemmel. Egy 2023-as YouGov felmérés szerint az emberek csupán 17%-a volt kedvező véleménnyel a csoportról. A JSO tevékenységei mély önvizsgálatra késztették a klímavédelmi mozgalmat a jövőbeli stratégiájával kapcsolatban. A klímaszkeptikus hangok mellett sokan úgy vélik, hogy a JSO üzenete a klímaváltozás sürgősségéről a zavaros kampányuk miatt elveszett. A jövőbeli aktivisták számára a cél most az, hogy tömeges mozgalmat építsenek, amely széles körben elnyeri az emberek támogatását.

