
Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a fűtüzek fenyegetik
Az Egyesült Királyság legritkább vadvilágának egy része komoly veszélyben van, mivel az intenzív füves tüzek következtében egyre közelebb került a kihaláshoz – figyelmeztettek a természetvédők. Az érintett állatok között szerepelnek veszélyeztetett madarak, mint a barátkanalas vöcsök és a vízi pocok, amely már a leggyorsabban csökkenő emlős az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet közleménye szerint a Powysban található Abergwesyn közösségben fellángolt tűzvészek elpusztították a helyi aranysárga pofáknak, egy gyönyörű brit hegyvidéki madárfajnak, az utolsó megmaradt fészkelőhelyeit. Az idei év során eddig 110 négy mérföldnyi (284 négyzetkilométer) terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb területet jelent, mint Birmingham.
A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóság közel 1,400 tűzesettel küzdött meg az év során, ami arra késztette a tűzoltó szolgálatokat, hogy arra kérjék az embereket, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek” és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 „a legrosszabb évnek bizonyul” ezeknek az emberi okozta tüzeknek a szempontjából az ország területén. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadvilágunk lángba borul” – tette hozzá.
A tűzeseteket egy rekord száraz időszak és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek is hozzájárultak. Az alacsony számú tűzeset 2024-ben több vegetációt hagyott hátra, ami táplálékul szolgált a tüzeknek. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség közölte, hogy az Allt Boeth közelében található „pótolhatatlan” terület, amely az atlanti mérsékelt esőerdőhöz tartozik, szintén érintett, és a védett kékharangok is megsérültek. Az úgynevezett kelta esőerdő élőhelye ritka növényeket, zuzmókat és gombákat rejt, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők.
Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne-hegységében pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, mint például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. „Ezután a táplálékláncban lavinát indít el, mert ha nincsenek gerinctelenek, akkor a madarak sem tudnak élelmet találni” – figyelmeztetett McCarthy.
A természetvédelmi szervezetek, mint például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) szintén aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már most is súlyos fenyegetés alatt áll az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek prédálása miatt. A vízi pocok és az egerek, amelyek búvóhelyeken élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és az élelem, amire támaszkodnak, megsemmisül.
A vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős” az INCC szerint. „Az utolsó megmaradt élőhelyük [Walesben] a hegyvidéken található, így amikor ezeket a területeket felégetik, az borzalmas a populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – mondta Rob Parry, az INCC képviselője.
Az INCC öt fiókafészkelő párt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tűzesetek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még volt elegendő területük, ahol élelmet találhattak a fiókáik számára, de hirtelen már nincs” – mondta Parry. „Nem tudom, hogyan fognak megbirkózni ezzel. Egy tűzvész egyszerűen egyik napról a másikra eltünteti azt az élőhelyet.”
Más ritka madarak is érintettek, például a barátkanalas vöcsök, amelyeket a közelmúltban megkezdett természetvédelmi erőfeszítések keretében próbálnak számuk növelésére. Az égés folyamata a skylarkok számára is hatalmas problémát jelentett, amelyek száma óriásit csökkent az 1970-es évek óta. „Már így is eléggé aggódunk a vadvilág miatt” – mondta Parry. „Egyike vagyunk a legtermészet csökkentett országoknak a világon, és a tűzesetek minden tavasszal, a legrosszabb időszakban, olyan teher, amit a vadvilág és a környezet egyszerűen nem bír el.”
Az INCC szorosabb ellenőrzést kér a gazdák által végzett kontrollált égetések felett, valamint a tűzesetek környezeti hatásainak jobb nyomon követését. A Natural Resources Wales (NRW) is hangsúlyozta, hogy a tűzesetek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a tűzesetek több mint fele tavalyi évben történt. Becky Davies, az NRW vezető munkatársa elmondta: „Az elmúlt három nap alatt több mint 75 tűzesetet regisztráltunk a dél-walesi völgyekben.”
A tűzesetek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető. Amikor esik az eső a tűz után, az újonnan megüresedett talaj és a benne lévő foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, ami a vízminőség romlását eredményezheti. A tűzesetek száma évről évre változik, a száraz időszakok előfordulásától függően. Az adatok szerint Dél-Walesben a füves tüzek száma az előző évhez képest 1,200%-kal nőtt. 2024. január 1. és április 10. között a régióban 34 tűzesetet regisztráltak, míg 2025 ugyanazon időszakában 445-öt.
Az északi Walesben a tűzoltóság 170 tűzesethez vonult ki idén, míg a Közép-Walesi Tűzoltóság 772 lángot oltott el. A tűzesetek száma Angliában és Észak-Írországban is nőtt az előző évhez képest, míg Skóciában a tűzoltóság széleskörű tűzveszély-figyelmeztetést adott ki az egész országra. A statisztikák szerint a tűzesetek többségét szándékosan indítják el, de gyújtópontot jelenthetnek az eldobható grillek vagy a kontrollált égetések, amelyek kicsúsznak az irányítás alól. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba járnak, hogy a gyerekeknek már fiatal korban felhívják a figyelmét a tűzesetek pusztító hatásaira. A cwmbrani Pontnewydd Általános Iskolában a

