
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célokra szánja
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő 20 évben a hatalmas vagyonának 99%-át jótékony célokra kívánja fordítani. Gates a legújabb blogbejegyzésében hangsúlyozta, hogy a Gates Alapítványon keresztül fogja felgyorsítani adományozási tevékenységét, és tervei között szerepel, hogy 2045-re befejezi az alapítvány működését. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de elhatároztam, hogy ‘gazdagon halt meg’ nem lesz köztük” – írta Gates.
A 69 éves üzletember elmondta, hogy az általa alapított alapítvány már eddig is körülbelül 100 milliárd dollárt (75 milliárd font) fordított egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt költhet el, a piaci helyzet és az infláció függvényében. Gates blogbejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Gazdagság evangéliuma” címet viseli, és amelyben az áll, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni a társadalomnak a megszerzett vagyonukat. Gates megosztotta Carnegie gondolatát is, miszerint „az ember, aki így gazdagon hal meg, megszégyenülten távozik”.
Gates legújabb ígérete egyértelműen a jótékony célú adományozás felgyorsítását jelenti. Korábban ő és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működni fog haláluk után is. Az átalakulásról kérdezve a BBC Newshour műsorában Gates kifejtette, hogy a következő 20 évben más gazdag emberek is felbukkannak, akik jobban képesek kezelni a jövő kihívásait. „Valójában az urgentia a lényeg” – mondta. „Sokkal többet tudunk költeni, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”
A vagyonának 99%-ának adományozása még mindig milliárdossá teheti Gates-t, hiszen a Bloomberg szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében bemutatott idővonal alapján a jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, amely 2045-re közel nulla értéket jelez. Gates emellett elmondta, hogy az alapítvány a tartalékából fogja felhasználni a 200 milliárd dollárt.
Bill Gates a Microsoftot Paul Allennel együtt alapította 1975-ben, és a cég a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináló erejévé vált. Gates a XXI. század elején fokozatosan visszalépett a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a chairman-i szerepéről is. A pénzügyi befektető, Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, hogy adományozza vagyonát, azonban kritikusai azt állítják, hogy Gates jótékony státuszát adóelkerülésre használja, valamint hogy az alapítványának túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszeren.
Gates a blogbejegyzésében három fő célt tűzött ki az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek, amelyek az anyákat és a gyermekeket ölik meg, eltüntetése; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró megszüntetése; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára. Kritizálta az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetésüket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De egy dolog biztos: a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítik az embereket és országokat a szegénységből való kilábalásban.”
Az interjú során Gates élesebben fogalmazott, amikor a Newshour műsorában Elon Muskot is említette, akit azzal vádolt, hogy a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium által végrehajtott segélycsökkentések miatt gyerekek halálát okozza. „Ezek a csökkentések nemcsak gyermekeket ölnek meg, hanem milliókat” – mondta Gates. „Nem gondoltad volna, hogy a világ leggazdagabb embere ezt teszi.”

