
Kék Eredet csapata biztonságban visszatért a Földre az első női űrrepülés után
Katy Perry, a világszerte ismert popénekesnő, és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülés során Perry mellett ott volt Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, valamint Gayle King, a CBS műsorvezetője is. King elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra emelkedett a Föld fölött, átlépve ezzel a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatra megtapasztalhatták a súlytalanság érzését.
A fedélzeten volt Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, egy filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről szállt fel, helyi idő szerint 08:30-kor. A kapszula ejtőernyősegítséggel érkezett vissza a Földre, míg a rakéta erősítője szintén visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a taps és az öröm, ahogy a mentőcsapat megérkezett, hogy segítsen nekik. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje a visszatérőket, elsőként Lauren Sánchez lépett ki, aki könnyes szemmel mondta: „Annyira büszke vagyok erre a csapatra, hogy ezt nem tudom szavakba önteni.” Hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.” Sánchez megjegyezte, hogy a Föld „nagyon csendes” volt, de „nagyon élőnek” tűnt.
Katy Perry, amint kilépett a kapszulából, megcsókolta a földet és az égre emelt egy margarétát, amelynek neve a lányáé is. Gayle King is letérdelt, és megcsókolta a földet, mondván, hogy „csak szeretnék egy pillanatot tölteni a földön, hogy értékeljem azt”. Az utolsó, aki kilépett, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe!” A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről azt mondta: „Nem tudtam, milyen érzelmes lesz, nehéz ezt megmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak állok itt.” Hozzátette, hogy „bármit is álmodsz, elérhető, főleg a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra, és egy napon talán te is közöttük lehetsz.”
Oprah Winfrey is beszélt barátjáról, Gayle Kingről, megjegyezve, hogy ő ideges, amikor repül. „Bármikor repülünk, ő valakinek az ölében ül a legkisebb turbulenciánál is. Valódi félelem van benne, amikor repülni kell” – mondta Winfrey. A űrhajó teljesen autonóm volt, ami azt jelenti, hogy nem volt szükség pilótákra, a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó, csak nőkből álló űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajós, egyedüli küldetés keretében utazott az űrbe a Vostok 6 űrhajón.
Bár a űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan lebonyolíthatók. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez nem tudományos kutatás, hanem turizmus, míg a hivatásos űrhajósok tudományos kutatásokkal foglalkoznak az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak azt mondta, hogy „a hírességek nem az emberiség küldöttei – ők saját okokból mennek az űrbe”. A űrrepülés közben a közösségi médiában vegyes reakciók érkeztek, az lelkesedéstől kezdve a kritikákig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője megjegyezte: „Sok komment, amit láttam a közösségi médiában, arról szólt, hogy ‘ez olyan, mint a Való Világ háziasszonyai mennek a Marsra’, vagy ‘az oligarchák az űrben, olvasd el a szobát, a időzítés borzalmas’.” Ugyanakkor sok pozitív visszajelzés is érkezett, például „ez annyira menő, Katy Perry az űrbe megy”.
A repülés után tartott sajtótájékoztatón két nő felhívta a figyelmet arra, hogy a küldetés kritikájának egy része, például a költségekkel kapcsolatos megjegyzések, nem helyénvalóak. Gayle King szerint „azok, akik kritizálnak, nem igazán értik, mi történik itt”. Hozzátette, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy „felpörgette” a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnál, hogy lássák azokat az embereket, akik „szívüket-lelküket beleadják” a küldetésekbe.
A Blue Origin, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította, a kereskedelmi űrutazás mellett hosszú távú űr-infrastruktúrát is fejleszt, például újrahasználható rakétákat és holdi leszállórendszereket. A New Shepard rakéta teljesen újrahasználható, és erősítője visszatér a kilövő állásra függőleges leszállásokkal minden repülés után, csökkentve ezzel az összköltségeket. Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a konkrét szerepeikhez. A Blue Origin azt állítja, hogy New Shepard utasait két nap alatt képzik, a fizikai felkészülésre, vészhelyzeti protokollokra, biztonsági intézkedésekre és a súlytalanság részleteire összpontosítva.
A űrturizmus növekedése kritikákat is felvetett, miszerint ez túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók azt állítják, hogy a magáncégek gyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Az űrrepülés folytatása során figyelembe kell venni a környezeti hatásokat is, mivel a rakéta motorjának füstje olyan gázokat és részecskéket tartalmaz, amelyek befolyásolhatják a Föld éghajlatát és ózonrétegét. Az Blue Origin weboldalán, a „Bolygónk védelme” címszó alatt azt állítják: „A New Shepard motorjának égése során keletkező egyetlen melléktermék a vízgőz, szén-dioxid-kibocsátás nélkül.” Azonban Eloise Marais, a Londoni Egyetem Atmoszféra Kémiai és Levegőminőségi professzora rámutatott, hogy a vízgőz is üvegházhatású gáz, és olyan vegyület, amely nem lenne szabad a légkör felső

