
Középkori temető rejtélye a repülőtér közelében egyre bonyolultabbá válik
A Cardiff melletti középkori temető felfedezése egyre inkább zavarba ejti a régészeket, mivel a helyszín körüli rejtélyek folyamatosan bővülnek. A temető, amely a 6. vagy 7. századra datálható, tavaly került előtérbe, amikor számos csontvázat találtak, amelyek szokatlan pozíciókban feküdtek, meglepő tárgyakkal körülvéve. Mostanra a kutatók felfedezték, hogy a temetőben elhelyezett holttestek többsége nő, és bár csontjaik kopásra utalnak – ami azt jelzi, hogy nehéz fizikai munkát végeztek –, váratlan jelei is vannak a gazdagságnak és a luxusnak. Továbbá, egy különösen meglepő lelet is napvilágot látott: egy női holttestet egy árokba dobtak, ami éles kontrasztot mutat a többi, gondosan eltemetett ember sorsával.
A Cardiffi Egyetem kutatócsoportját vezető Andy Seaman elmondta: „Minden alkalommal, amikor azt hisszük, hogy megértettünk valamit, újabb információk merülnek fel, amelyek még izgalmasabbá teszik a képet.” A Fonmon kastély területén, egy jellegtelen mezőn fekvő temetőből eddig körülbelül a terület felét sikerült feltárni. Eddig 39 felnőtt csontvázat találtak, amelyek a vastag mészkő alapkőzetbe vájt sírokban fekszenek. A teljes elemzés még folyamatban van, de úgy tűnik, hogy szinte mindegyik elhunyt nő. „Még nem tudom pontosan, mit jelent ez” – mondta Dr. Seaman. „Lehetséges, hogy valami különleges van ebben a közösségben, vagy ez talán csak egy temető egy szélesebb tájban, esetleg másik részén több férfi is található.”
Két gyermek csontvázát is megtalálták, ami meglepően alacsony szám a korabeli magas csecsemőhalandóság mellett. Az ő temetkezésük is érdekes vonásokat mutat. „A sír visszatöltéséhez használt föld kicsit másnak tűnik, mint a felnőttek sírjaiban használt anyag” – mondta Dr. Marion Shiner, a Cardiffi Egyetem régésze. „Sötétebb és szervesebb, tehát valószínűleg idő eltelt a felnőttek és a két gyermek temetkezése között – ez is újabb rejtély.”
A helyszínen talált tárgyak szintén hozzájárulnak ahhoz a kérdéshez, hogy kik is voltak ezek az emberek. A sírokban talált kerámiadarabok és finoman díszített üveg darabok valószínűleg azoknak a látogatóknak a maradványai, akik étkeztek a halottak mellett. „Az üveg ritkaságnak számít, és ahol megtalálják, ott általában jelentős státuszú helyszínek vannak” – mondta Dr. Seaman. „Valószínűleg a Levant területén – Egyiptom környékén – készítették, majd Dél-Franciaországban gyártották edényekké, és úgy gondoljuk, hogy borral együtt érkezett ide.”
Ezeknek az tárgyaknak a jelenléte arra utal, hogy ez a közösség nem volt hétköznapi. Minden elhunytat gondos odafigyeléssel temettek el, egyeseket vízszintesen, másokat guggoló pozícióban, mindannyian keletről nyugatra néztek. A kutatók még nem tudják, miért kezelték olyan eltérően azt a nőt, akit az árokba dobtak, de úgy vélik, hogy ő talán egy kitaszított vagy bűnöző lehetett. Csontjait a Cardiffi Egyetem laboratóriumába vitték, hogy többet megtudjanak róla. Dr. Katie Faillace osteológus úgy véli, hogy a nő a harmincas éveinek végén vagy negyvenes éveinek elején járt. Csontvázán egy gyógyult törést találtak a karján, míg a foga fertőzött volt, és tályog alakult ki rajta, ami valószínűleg fájdalmas volt számára.
Tíz csontvázat most részletesebb elemzésnek vetnek alá. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a temetőben eltemetett emberek nem mind helybéliek – Wales különböző részeiből, sőt, esetleg Dél-Angliából is származhatnak. További DNS-elemzések fogják feltárni, hogy van-e bármilyen rokoni kapcsolat közöttük. A kutatócsapat különösen érdeklődik a csontvázak foga iránt, mivel a fogak növekedésének módja egyedülálló nyomot hagy a táplálkozásról, egészen a szoptatás végétől a halálig. „Nagyon következetes étrendet követtek, amely sok szénhidrátot tartalmazott – de nem sok húst” – mondta Dr. Faillace. „Ez a gyermekkoruktól felnőttkorukig így maradt, ami a lakosságra jellemző tendencia.” Azonban halat egyáltalán nem fogyasztottak. Amint a rómaiak elhagyták a területet, a halra vonatkozó jelek eltűntek az étrendből. Ez is az egyik nagy rejtély.
A feltárás ezen a nyáron folytatódik, és a régészek elkezdik kiásni a temető másik felét is. Andy Seaman reméli, hogy választ tud adni a helyszín által felvetett kérdésekre. „Bízunk benne, hogy el tudjuk mesélni a temető egyes egyéniségeinek történetét, de a szélesebb közösségét is” – mondta. „Sokat tudunk a királyok és királynők életéről, de sokkal kevesebbet a hétköznapi emberekről. És soha nem tudtuk még ilyen részletesen felfedezni egyetlen közösséget és az érdekes kapcsolataikat.” Jelenleg azonban még sok ellentmondás marad megoldatlanul.
