
Arizona-i férfi lelövése: a család szembenézett a gyilkossal
Három évvel ezelőtt Chris Pelkey életét vesztette egy közúti agresszió következtében Arizonában. Azonban a legújabb technológiai vívmányok, különösen a mesterséges intelligencia (AI) segítségével, Pelkey a közelmúltban újra megjelent a gyilkosának büntetőperén, hogy saját szavaival mondhassa el áldozati nyilatkozatát. A családtagok elmondták, hogy a fejlődő technológiát felhasználva lehetőséget adtak Chrisnek arra, hogy a saját szavaival beszéljen azokról az eseményekről, amelyek végül az életébe kerültek. Stacey Wales, Pelkey nővére a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy hangfelvételek, videók és fotók segítségével hozták létre Chris AI verzióját, aki 37 éves volt, amikor megölték. Wales asszony elmondta, hogy azokat a szavakat írta, amelyeket az AI a bíróság előtt felolvasott, figyelembe véve testvére megbocsátó természetét.
A bíróságon Pelkey AI verziója elmondta: „Gabriel Horcasitas, aki megölt engem, sajnálom, hogy azon a napon ilyen körülmények között találkoztunk.” Majd hozzátette: „Egy másik életben valószínűleg barátok lehettünk volna.” A mesterséges intelligencia által megformált Pelkey így folytatta: „Hiszek a megbocsátásban, és egy istenben, aki megbocsát. Mindig is így voltam, és most is így vagyok.” Az AI technológiát a gyilkos büntetésének kiszabásánál alkalmazták, miután Horcasitas-t már bűnösnek találták a zsűri által. Az Arizona állambeli bíró, Todd Lang, aki az ügyet irányította, úgy tűnt, értékeli az AI használatát a meghallgatás során. Horcasitas-t végül tíz és fél év börtönbüntetésre ítélte emberölés vádjával. „Nagyon tetszett az AI, köszönöm, hogy ezt megosztották. Annyira dühösek, és joggal dühösek a családtagok, de hallottam a megbocsátást” – mondta Lang bíró. „Úgy érzem, hogy ez őszinte volt.”
Paul Grimm, egy nyugalmazott szövetségi bíró és a Duke Egyetem jogi karának professzora, elmondta, hogy nem meglepő számára az AI használata a Horcasitas ügyében. Megjegyezte, hogy az arizonai bíróságok már más módokon is alkalmazzák a mesterséges intelligenciát. Például amikor az állam Legfelsőbb Bírósága ítéletet hirdet, egy AI rendszer segítségével érthetőbbé teszi azokat a közönség számára. Grimm hozzátette, hogy mivel az AI technológiát nem zsűri jelenlétében használták, csupán a büntetés meghatározásához, ezért a technológia alkalmazása megengedett volt. „Egyes eseteknél majd továbbra is támaszkodunk rá, de a technológia visszautasíthatatlan” – fogalmazott.
Ugyanakkor Derek Leben, a Carnegie Mellon Egyetem üzleti etika professzora aggodalmát fejezte ki az AI használatával kapcsolatban és a precedent, amelyet ez az eset teremt. Lebens elmondta, hogy nem kérdőjelezi meg a család szándékait vagy tetteit, azonban attól tart, hogy nem minden AI alkalmazás összhangban lesz az áldozat kívánságaival. „Ha a jövőben mások is ezt teszik, akkor mindig meg fogjuk kapni azt a hűséget, amit az áldozat akart?” – tette fel a kérdést. Wales asszony számára viszont ez lehetőséget adott testvére számára, hogy utolsó szót mondhasson. „Etikával és morálisan közelítettük meg ezt, mert ez egy erőteljes eszköz. Pont úgy, ahogy egy kalapácsot használhatunk ablak betörésére vagy fal lebontására, ezt az eszközt is használhatjuk arra, hogy házat építsünk, és mi így használtuk ezt a technológiát” – fogalmazott.
Ez az eset rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia jövője és használata számos etikai és jogi kérdést vet fel, amelyekkel a társadalomnak foglalkoznia kell a jövőben. A technológia fejlődése új lehetőségeket kínál, de ugyanakkor felelősséggel is jár, különösen, amikor emberek életéről és döntéseiről van szó.

