
Az Egyesült Királyságban már most rekordot döntött a 2025-ös erdőtüzek által égett terület
Az Egyesült Királyságban idén eddig több mint 29,200 hektárnyi terület égett le a vad tüzek következtében, ami máris meghaladja az utóbbi több mint egy évtized legmagasabb éves elégetett területét. A Global Wildfire Information System adatai szerint a korábbi csúcs, amely 2019-ben 28,100 hektár volt, már a múlté. A tűzoltó szakemberek megfigyelései szerint a márciusi és áprilisi hosszú, száraz és napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű égések számára. Az Egyesült Királyságban a korai tavaszban a vad tüzek meglehetősen gyakoriak, hiszen a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszárad.
A közelmúlt csapadékos időjárása azonban jelentős mértékben lelassította a tűzesetek számát, de nem a rekordok elérése előtt. A Global Wildfire Information System csak azokat a tüzeket rögzíti, amelyek területe körülbelül 30 hektárnál nagyobb, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi indíttatású, akár szándékos, akár véletlen, de a kedvező időjárási viszonyok sokkal könnyebbé teszik a tűz keletkezését és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy márciusban rendkívül száraz és napos idő volt, ami egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett, így a növényzet mennyisége is megnövekedett, amely a tűz táplálékául szolgálhat.
A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűz kialakulásának. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora magyarázta, hogy a téli álomból ébredő növényzet nem nő, ezért nagyon száraz és vízben szegény. A tavasz kezdetén, mielőtt a víz beépülne a növények élő szöveteibe, egy rendkívül gyúlékony időszak következik be. Április 2-a és 8-a között több mint 18,000 hektárnyi terület égett le, ami a valaha mért legmagasabb heti adat.
A BBC is elemezte a műholdas képeket, hogy bemutassa az idei legnagyobb tűzeseteket. A Galloway Forest Parkban, Skócia délnyugati részén, körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami majdnem a teljes brit terület negyedét teszi ki. Emellett egy tűz Észak-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 km-re, szintén jelentős, körülbelül 50 négyzetkilométeres területet érintett. Műholdas felvételek alapján tüzeket észleltek még a skóciai Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint az északkelet-ír Mourne-hegységben is, mindezek április elején történtek.
Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek jellemzően fű, hegyvidéki és cserjés területeken történtek, nagy nyomást gyakoroltak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásuk bonyolult lehet. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofális hatással vannak a hosszú távú vegetáció egészségére. Egyes növények, például a hanga, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez, de a gyakori vagy súlyos égések gátolhatják a természetes regenerációs képességüket.
Sok kutató aggódik a tűzesetek második csúcsa miatt, amely jellemzően később, a nyári hónapokban következik be, amikor a hőmérséklet magas és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein megjegyezte, hogy a legnagyobb aggodalom a nyári időszakra vonatkozik, amikor „kevesebb tűz van, de azok sokkal nagyobbak, és valóban katasztrofálisak lehetnek”. A közelmúltban tapasztalt széleskörű égések nem feltétlenül jelzik, hogy az idei nyár tűzveszélyes időszaka lesz, de a tudósok arra számítanak, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban növekedni fog a szélsőséges tűzesetekhez kedvező időjárási viszonyok előfordulása, még ha évről évre változó is a helyzet. A Met Office által végzett kutatás kimutatta, hogy a 2022 júliusi pusztító tüzeket elősegítő szélsőséges „tűzidőjárást” legalább hatszor valószínűbbé tette az emberi okozta klímaváltozás. A földhasználat megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában, így a szakértők hangsúlyozzák, hogy fel kell készülnünk arra, hogy a jövőben egyre gyakrabban találkozhatunk tűzesetekkel.

